Serwis      +48 87 429 56 56      serwis.kostrzewa.com.pl/      Pon - Pt: 7:00-20:00 | Sob - Nd - Święta: 10:00-16:00
granty
OZE

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe

Bank Gospodarstwa Krajowego proponuje wsparcie do inwestycji w ogrzewanie oparte o biomasę w budynkach wielorodzinnych. Refinansowaniem części poniesionych kosztów objęte są m. in. inwestycje w kotły na pellet drzewny.

 

1.   Grant OZE Banku Gospodarstwa Krajowego

 

ulga-komu

 

Dla kogo?

 

Dla właścicieli lub zarządców budynków wielorodzinnych. Mogą się starać o grant m. in. wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, spółki prawa handlowego oraz osoby fizyczne.

 

 

ulga-na-co

 

Na co?

 

Przedsięwzięcia OZE polegające na zakupie, montażu, budowie lub modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii, która będzie wytwarzała energię na potrzeby własne budynku. Grant OZE przeznaczony jest na refinansowanie kosztów inwestycji.

BGK finansuje m. in. zakup kotłów na pellet drzewny.

 

 

Ile?

 

Ile?

 

Wysokość grantu OZE wynosi 50 % kosztów netto przedsięwzięcia OZE. 

 

 

⮕ Sprawdź kotły c.o. marki Kostrzewa dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

 

 Warunki:

Grant OZE przysługuje,  jeśli przedmiotem przedsięwzięcia jest:

 

  • zakup, montaż lub budowa nowej instalacji odnawialnego źródła energii lub
  • modernizacja instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25 proc.
  • instalacja odnawialnego źródła energii, której dotyczy przedsięwzięcie OZE będzie wytwarzała energię na potrzeby budynku będącego przedmiotem przedsięwzięcia
  • przedsięwzięcie OZE nie zostało rozpoczęte
  • przedsięwzięcie nie wyrządza poważnych szkód dla celów środowiskowych oraz spełnia kryteria horyzontalne

 

Grant OZE

 

  • przeznaczony jest na refinansowanie kosztów inwestycji
  • wyliczany jest w odniesieniu do kosztów netto przedsięwzięcia OZE
  • udzielany jest jako pomoc de mininis, jeśli inwestor prowadzi w tym budynku działalność gospodarczą

 

Jeśli w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia OZE znajdują się powierzchnie użytkowe służące celom innym niż mieszkalne lub wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej, wysokość grantu OZE stanowi iloczyn kwoty tego grantu i wskaźnika udziału powierzchni użytkowej służącej celom mieszkalnym i wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej w powierzchni użytkowej budynku.

 

Ważne informacje 

Wniosek o przyznanie grantu OZE można składać w BGK do 30 czerwca 2026 r.

 

 

 

2.   Premia termomodernizacyjna

z opcją grantu termomodernizacyjnego Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Jeżeli inwestycja polegała na pracach termomodernizacyjnych i przedsięwzięciu OZE, w tym np. montażu kotłowni na pellet drzewny, wówczas można ubiegać się o premię termomodernizacyjną z opcją grantu termomodernizacyjnego w wysokości:

 

  • 31 % kosztów obu przedsięwzięć w przypadku, gdy wraz z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego jest realizowane przedsięwzięcie OZE lub
  • 31 % kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w przypadku, gdy wraz z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego jest realizowane przedsięwzięcie OZE i jeśli inwestor otrzymał grant OZE

 

 

ulga-komu

 

Dla kogo?

 

  • Dla właścicieli lub zarządców: budynków wielorodzinnych, jednorodzinnych,zbiorowego zamieszkania oraz użyteczności publicznej, lokalnych sieci ciepłowniczych i źródeł ciepła.
  • Mogą się o nią starać m. in. wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, spółki prawa handlowego oraz osoby fizyczne.

 

Źródłem finansowania premii termomodernizacyjnej są środki pochodzące z budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Rozwoju i Technologii.

 

Granty są finansowane z budżetu środków europejskich lub ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju.

 

 

3. Wsparcie do prac dokumentacyjnych od PNB Paribas

PNB Paribas wprowadził program finansowania efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych pod nazwą „Eko-wspólnota z zyskiem”.

 

Bank proponuje wsparcie dotyczące przygotowania dokumentacji technicznej – w wysokości do 90 % kosztów kwalifikowanych.

 

ulga-komu

 

Dla kogo?

 

          Oferta dla wspólnot mieszkaniowych.

 

 

ulga-na-co

 

Na co?

 

W ramach programu dostępne są usługa przygotowania dokumentacji audytów energetycznych, projektów budowlanych oraz doradztwo w zakresie efektywności energetycznej, oferowane przez współpracującego z bankiem Konsultanta ds. Energii.

 

 

Ile?

 

Ile?

 

  •  Refinansowanie 90% kosztów istniejącej dokumentacji audytów energetycznych i projektów budowlanych, przygotowanych przez zewnętrznych wykonawców.
  • Dofinansowanie 90% kosztów dokumentacji technicznej na potrzeby inwestycji termomodernizacji wielorodzinnego budynku mieszkalnego.
  • Możliwość sfinansowania inwestycji kredytem termomodernizacyjnym z premią BGK i pomoc w jej uzyskaniu przez Konsultanta ds. Energii.

 

 

 

 Korzyści dla wspólnoty mieszkaniowej

Wsparcie

 

  • pomoc eksperckich bankowych Specjalistów ds. Obsługi Rynku Nieruchomości w całej Polsce

 

 

 Konsultant ds. Energii

 

  • wsparcie współpracującego z Bankiem Konsultanta ds. Energii w wypełnianiu wniosku o premię termomodernizacyjną do BGK
  • profesjonalne przygotowanie dokumentacji przez renomowany podmiot współpracujący z bankiem

 

Konsultant ds. Energii sporządza audyty energetyczne, projekty budowlane oraz wypełnia wnioski do BGK w całej Polsce,w tym audyt energetyczny, ekspertyzę energetycznę, projekt budowlany.

 

 

Dofinansowanie 

Wspólnota mieszkaniowa ponosi jedynie 10% kosztów wykonania dokumentacji technicznej.