Dokument wystawia jednostka badawcza, posiadająca akredytację w zakresie ekoprojektu. Należy pamiętać, że urządzenia nie spełniające stawianych wymogów nie kwalifikują się do programu „Czyste Powietrze”.
O co należy pytać, szukając kotła c.o. do „Czystego Powietrza”? Przede wszystkim o to, gdzie badano urządzenie. Obecnie żadna krajowa jednostka badawcza nie posiada stosownej akredytacji pod kątem badań. Producenci odpowiedzialnie podchodzący do tematu certyfikacji badają swoje urządzenia zagranicą. Dobrym przykładem jest firma „Kostrzewa”, która certyfikację pod kątem ekoprojektu powierza czeskiemu instytutowi w Brnie, posiadającemu akredytację na takie badania.
– Nie miałem pojęcia, że takie szczegóły mają znaczenie w programie – mówi Wojciech z Olsztyna, aplikujący o dotację z „Czystego Powietrza”. – Chcę mieć w domu nowy piec na pellet, a tu się okazuje, że trzeba jeszcze badać autentyczność certyfikatów. Dlaczego nasi producenci nie mogą zlecać stosownych badań jednostkom krajowym?
Panie Wojciechu, Polski Komitet Normalizacyjny musi najpierw opublikować nową normę PN-EN 303-5:2020, która będzie określała wymogi ekoprojektu. Gdy to nastąpi, krajowe jednostki badawcze będą aplikowały do Polskiego Centrum Akredytacji o zgodę, czyli akredytację na te badania
Tak wyglądają kotły na pellet spełniające wymogi ekoprojektu:
Zobacz jak działają nasze kotły:
EEI Pellets 8-32 kW
EEI Pellets 12-30kW
Twin Bio.*
* Uwaga! Animacja przedstawia kocioł Twin Bio zawiarający awaryjny ruszt na drewno. Kotły na rynek polski nie zawierają takiego rusztu.
Jesteś zainteresowany pozyskaniem dotacji na urządzenia z certyfikatem ekoprojektu? Zadaj pytanie, a skontaktujemy się z Tobą.
Napisz do nas: info@czystepowietrze.eu