Bardzo wiele specjalistycznych portali internetowych rozpisuje się o zaletach pomp ciepła – kreując je na najtańsze i najbardziej przyjazne środowisku urządzenia grzewcze. Tego typu informacje trzeba czytać bardzo uważnie i dokładnie sprawdzać z jakimi sprawnościami urządzenia mamy do czynienia przy określonej temperaturze na zewnątrz. W naszym klimacie pompa ciepła będzie działała ekonomicznie pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej pojemności cieplnej dolnego źródła.
W polskich warunkach klimatycznych przez około 6 miesięcy w roku średnia temperatura dobowa spada poniżej 5°C, co wiąże się z koniecznością uzupełnienia działania pompy i zastosowania dodatkowego źródła ciepła. Zatem wszelkie pompy ciepła muszą działać w połączeniu z dodatkowym systemem ogrzewania np. kotłem na pellet lub podgrzewaczem elektrycznym.
1 kWh prądu kosztuje (łącznie z opłatą przesyłową stałą) około 70 groszy, 1 tona pelletu – 850 zł. Wartość opałowa pelletu jest równa około 5 kWh/kg. To oznacza, że przy średnich temperaturach i sprawności urządzenia równej 90 procent, koszt wyprodukowania 1 kWh ciepła przez automatyczny kocioł na pellet wyniesie 18 groszy.
Pompa ciepła w warunkach, gdy COP (sprawność cieplna) wynosi 5 – wytwarza 1 kWh ciepła w cenie ok. 14 groszy. W sytuacji, gdy COP spadnie do 3 – koszt wytworzenia 1 kWh wzrośnie do 23 groszy. W tej sytuacji koszt ogrzewania będzie porównywalny do ogrzewania olejowego. Przy COP równym 4 – będzie odpowiadał ogrzewaniu pelletem. Można się spodziewać, że ceny energii elektrycznej będą rosły. Nie dysponujemy w Polsce elektrownią atomową, energia elektryczna jest w większości pochodzenia węglowego, co może spowodować, że 1 kWh ciepła wytwarzana przez pompę ciepła będzie coraz droższa.
Pompa ciepła najlepiej sprawdzi się w budynkach pasywnych lub nowo wybudowanych o niskim zapotrzebowaniu na ciepło. Koszt posadowienia budynku energooszczędnego jest wyższy o ok. 30 procent w porównaniu do zastosowania tradycyjnych metod budowlanych. W budynkach starszych, niezbędne będą prace modernizacyjne np. montaż instalacji ogrzewania podłogowego (tradycyjne grzejniki nie sprawdzają się w zestawie z pompą ciepła).
Zachęcamy do wyboru automatycznych kotłów na pellet. Cena użytkowania jest zbliżona do pompy ciepła, ale koszt inwestycji jest znacząco niższy. Nadwyżkę wygenerowaną podczas inwestycji można przeznaczyć na inny cel. Jeżeli jednak zdecydowali się Państwo na pompę ciepła, warto pomyśleć o automatycznym kotle na pellet jako dodatkowym urządzeniu grzewczym. Czysty i łatwy w eksploatacji będzie pracował w sytuacji, gdy eksploatacja pompy ciepła będzie nieekonomiczna ze względu na warunki temperaturowe, panujące na zewnątrz.
Jak podkreślają właściciele kotłowni na pellet – nie bez znaczenia są też czynniki, które trudno przeliczyć na złotówki. Przyjemny zapach drewna w kotłowni określają jako bezcenny. Równie ważne są spotkania w męskim gronie, organizowane pod pretekstem oczyszczenia kotła, czy obgadania zmiany ustawień urządzenia…
Artykuł archiwalny. Warto przeczytać:
https://www.kostrzewa.com.pl/blog/pompa-ciepla-jak-uniknac-bledow