1. Niezbędny jest właściwy dobór urządzenia do danego obiektu – przekonują specjaliści.
Na początek poszukaj wykonawcy, który ma długoletnie doświadczenie w dziedzinie montażu i instalacji pomp ciepła, a dopiero potem udaj się do biura projektowego, które często oferuje bardzo teoretyczną usługę.
Punktem wyjścia do podjęcia decyzji o montażu pompy ciepła powinno być rzetelne opracowanie programu funkcjonalno−użytkowego, będącego koncepcją rozwiązania dla danego obiektu. I dopiero na podstawie takiej koncepcji powinien zostać zaprojektowany system grzewczy. Najpierw powinien wypowiedzieć się praktyk wykonawca, znaleźć optymalne rozwiązanie dla danej sytuacji, a dopiero na podstawie wypracowanej przez niego koncepcji inżynier - projektant przekłada myśl ogólną na cyfry i rysunki.
2. Przeważnie faktyczne zapotrzebowanie na ciepło jest o prawie połowę mniejsze, aniżeli to normatywne – tak uważają najlepsi fachowcy w dziedzinie projektowania i instalacji pomp ciepła.
Norma dotycząca pomp ciepła bywa nieżyciowa, a instalacja zaprojektowana zgodnie z normą może być niewspółmiernie droga w zakupie, jak i w eksploatacji w stosunku do zaprojektowanej zgodnie ze stanem faktycznym, odzwierciedlającym zapotrzebowanie klienta i jego budynku. Norma powinna być punktem wyjścia do projektowania instalacji, a nie wyrocznią.
Gdy inwestor nie jest przekonany do takiego rozwiązania – wówczas warto zdecydować się na rozwiązanie dwuetapowe np. jeśli norma wskazuje, że dany obiekt potrzebuje 80 kW kotłowni, to warto rozważyć wykonanie 40 kW i uwzględnić w projekcie kotłowni oraz planie zagospodarowania terenu możliwości rozbudowy. Jeśli przyjęte rozwiązanie okaże się niewystarczające, wówczas uzupełnienie niedoboru można wykonać tylko o brakującą wartość.
3. Właściwy dobór rodzaju pompy ciepła w dopasowaniu do danego obiektu
Profesjonalny wykonawca powinien pomyśleć o komforcie klienta, zapytać go dokładnie, czego oczekuje i na tej podstawie zdecydować, jakie rozwiązanie wybrać.
Przykład – do salonu fryzjerskiego nie będzie pasował klimakonwektor o podwójnej funkcji – grzewczej zimą i chłodzącej latem. Lepszą opcją będzie wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego i zastosowanie klimakonwektorów do chłodzenia, niż stosowanie ich w podstawowej funkcji ogrzewania. Uważny projektant powinien zwracać uwagę na parametry urządzeń.
4. Sprawdź jaka ciecz występuje w pompie ciepła.
Patologią jest zaniżanie ceny poprzez używanie mieszanin skażonego alkoholu oraz etanolu zamiast glikoli.
5. Warto zainteresować się rozwiązaniami hybrydowymi np. duetem - pompa ciepła i kocioł na pellet.
Kocioł pelletowy będzie uruchamiał się w sytuacji, gdy ogrzewanie pompą ciepła stanie się ze względu na temperaturę zewnętrzną nieekonomiczne. Dobrze dobrany zestaw pompa ciepła i kocioł na pellet zapewnia ciepło oraz niskie rachunki za ogrzewanie.
Opr. na podstawie
www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/jak-uniknac-wadliwej-instalacji-pompy-ciepla-6652.html