Od grudnia 2024 roku wstrzymano możliwość składania wniosków o dofinansowanie inwestycji termomodernizacyjnych w domach jednorodzinnych. Wypracowane zmiany mają na celu poprawę efektywności programu oraz lepsze dopasowanie do potrzeb beneficjentów.
Kluczowe propozycje zmian zgłoszone przez IGU OZE:
1. Wspieranie produkcji w UE/EFTA
Postulowane jest, aby dofinansowanie obejmowało wyłącznie urządzenia produkowane w krajach UE lub EFTA. Takie rozwiązanie gwarantuje wysoką jakość, efektywność energetyczną produktów oraz ich zgodność z europejskimi normami środowiskowymi.
2. Rozszerzona charakterystyka energetyczna budynków
Wprowadzenie audytu zapotrzebowania na ciepło (OZC) oraz inwentaryzacji instalacji grzewczej przed i po termomodernizacji ma na celu zwiększenie efektywności inwestycji.
3. Autonomiczne systemy zarządzania ogrzewaniem
Dofinansowanie zakupu i montażu systemów zarządzania ogrzewaniem oraz niezależnych układów pomiarowych, które zapewniają efektywne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach, oszczędność energii i wygodę użytkowania zwiększając jednocześnie skuteczność działania programu.
4. Wsparcie dla instalacji z biomasy stałej
Powrót do finansowania miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na drewno lub pellet np. kominków, które zapewniają niezależność od dostaw energii elektrycznej. To rozwiązanie sprzyja bezpieczeństwu energetycznemu i ogranicza ubóstwo energetyczne.
5. Zlikwidowanie wsparcia dla ogrzewania elektrycznego
Ogrzewanie elektryczne, jako najbardziej energochłonny i najmniej ekonomiczny system, proponuje się wykluczyć z dofinansowania.
6. Dofinansowanie dodatkowych elementów instalacji
Nowe propozycje uwzględniają wsparcie dla budowy kominów, instalacji wkładów kominowych oraz zbiorników akumulacyjnych i CWU (ciepłej wody użytkowej).
Zmiany w programie mają nie tylko zwiększyć efektywność działań, ale także promować krajowy przemysł i zrównoważoną transformację energetyczną. Firma Kostrzewa, będąc aktywnym uczestnikiem tych konsultacji, podkreśla swoje zaangażowanie w rozwój zrównoważonych technologii grzewczych.