Początkowo, gdy uruchomiono program właściciele domów nowo budowanych mogli wnioskować o wsparcie do zakupu i montażu urządzeń grzewczych, rekuperacji oraz korzystać z preferencyjnych pożyczek do OZE (instalacje fotowoltaiczne lub panele słoneczne). Od 1 stycznia skończyły się dotacje do urządzeń grzewczych, zaś ostatecznie z dniem 15 maja nowe budownictwo jednorodzinne przestanie być wspierane przez program Czyste Powietrze.
Furtka dla beneficjentów. Wiele zmian wersji 2.0, choćby dwa progi dochodowe zamiast siedmiu z poprzedniej wersji oraz szybsze rozpatrywanie wniosków są korzystniejsze dla wnioskujących. Osoby, które złożyły wniosek przed 15 maja, ale nie zawarły umowy o dofinansowanie, będą mogły wycofać wniosek i złożyć go ponownie na nowych zasadach programu, pod warunkiem rozpoczęcia inwestycji po 15 maja i zakończenia jej zgodnie ze zmienioną wersją programu.
W pierwszej kolejności dofinansowanie zostanie uruchomione dla osób kwalifikujących się do tzw. podstawowego poziomu dofinansowania (roczny dochód wnioskującego nie przekracza 100 tys. zł). Osiągający niższe dochody (nieprzekraczające miesięcznie 1 400 zł na osobę w gospodarstwie domowym wieloosobowym lub 1 960 zł w przypadku osób samotnych) będą musieli zaczekać, bowiem do uruchomienia części programu z podwyższonym poziomem dofinansowania niezbędne są zmiany legislacyjne umożliwiające gminom wydawanie zaświadczeń o dochodach.
https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/